Tekirdağ gündem haberi: Tekirdağlı öğrenciler TEKNOFEST’te “döner kanat” kategorisinde birinciliği hedefliyor

Tekirdağ‘da lise öğrencileri, tasarladıkları dron ile “TEKNOFEST Liseler Arası İHA Yarışması”nda birinciliği hedefliyor.

Tekirdağ Anadolu Lisesi öğrencileri Uygar Güvenç Avcı, Almira Verda Bayır, Ada Urhan, Selen Vidinlioğlu, Ayşe Dilay Akın, Arda Efe Berber, Zeynep Uzar, danışman öğretmenleri Gülsemin Cenk Tuna ile “VEGA” adını verdikleri dron tasarladı.

Öğrenciler, Afyonkarahisar’da TÜBİTAK tarafınca Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında 9-14 Ağustos’ta düzenlenecek “TEKNOFEST Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması”na hazırlanıyor.

Okulun atölyesinde çalışmalarını sürdüren öğrenciler, ürettikleri dron ile bazen uçuş gerçekleştiriyor.

“Döner kanat” ve “durağan(durgun) kanat” kategorilerinde düzenlenecek yarışmada Tekirdağlı öğrenciler, “döner kanat” kategorisinde birinci olmak istiyor.

Danışman öğretmen Gülsemin Cenk Tuna, AA muhabirine, öğrencilerin proje için okulun ilk gününden itibaren çalışmaya başladığını söylemiş oldu.

Tuna, yıl süresince öğrencilerle güzel bir emek harcama yaptıklarını ifade ederek, şöyleki konuştu:

“İHA’nın tüm parçaları öğrencilerimizin kendi tasarımı. Bu yarışmanın çeşitli aşamaları vardı. Biz şu anda son aşamadayız. İlk aşamada iyi mi bir İHA üreteceğiz diye rapor hazırlayıp yolladık ve ilk aşamayı geçtik. İkinci aşamada da tasarlanan İHA çalışıyor mu, iyi mi yapılmış oldu, teknik çizimler ile ilgili video hazırlayıp yolladık. Meydana getirilen değerlendirme sonucu finallere kaldık. İnşallah şampiyonada okulumuzu, ilimizi başarıyla temsil edeceğiz. Dron ileride geliştirilebilir. Yapılacak değişimlerle dronumuzla ilaçlama da yapabiliriz.”

“Dron ile fidan tohumu atma emek vermesi yapabiliriz”

Öğrencilerden Uygar Güvenç Avcı ise yıl süresince yaptıkları emek harcama sonucu güzel bir İHA ortaya çıkarttıklarını dile getirdi.

Projeye ilk başladıklarında fazla bir deneyime haiz olmadıklarını özetleyen Avcı, şöyleki konuştu:

“Ondan sonra gerek 3 boyutlu çizim, gerek elektronik anlamda kendimizi daha da geliştirdik. Arkadaşlarımızla beraber yaptığımız emek harcamalar sonucu dronu ortaya çıkarttık. Dronun beden çizimi, ayaklar, 3 boyutlu çizimleri ve vazife mekanizmaları bizlere ilişkin. Birkaç yenilik daha ekleyip Afyonkarahisar’da düzenlenecek finallerde savaşım edeceğiz. Yarışmada güzel performans sergileyip iyi bir netice elde etmek istiyoruz. Dronun üstünde istersek değişimler yapabiliriz. Yapacağımız değişiklikle Ziraat ve Orman Müdürlüklerinin yapmış olduğu dron ile fidan tohumu atma çalışmasını bizim dronumuzla da gerçekleştirebiliriz.”

Öğrencilerden Arda Efe Berber de finallerden güzel bir sonuçla dönmek istediklerini beyan etti.

Dronun ortalama 1,5 kilogram ağırlığında bulunduğunu ve 8,2 dakika havada kalabildiğini belirten Berber, “Yarışmada bizlere verilen belirli bir vazife var. Ikimiz de buna uygun olarak vazife mekanizması geliştirdik. Tamamen kendi tasarımımız olan, emsalsiz bir proje.” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı Tekirdağ Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.