TOKİ son 3 yılda 213 bin konut yapmış oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dünyada yaşanmış olan Kovid-19 salgını ve ekonomik krizlere karşın son 3 yılda nitelikli ve yatay mimariyi esas alan ortalama 213 bin konutu tamamladı, 144 bin konutun inşaatına ise devam ediyor.

AA muhabirinin TOKİ’den almış olduğu bilgiye bakılırsa, senelerdir dar gelirli vatandaşlar için toplumsal konutlar inşa eden, kira öder benzer biçimde ev sahibi icra eden TOKİ, il ve ilçelerde binlerce toplumsal konut yapıyor, kentsel dönüşümlerle vatandaşlara güvenli yuvalar kurarak şehirleri yeniliyor.

2002’den bu yana “hepimiz için konut”, “insanca yaşam” ve “ekonomik olarak ulaşılabilir konut” hedefi doğrultusunda 1 milyon 170 bin konut hedefine ulaşan TOKİ, ortalama 70 bin kişiye de istihdam sağlamış oldu.

Kamunun gerekseme duyduğu eğitim, sıhhat, güvenlik ve spor benzer biçimde hizmet binalarının ve toplumsal donatıların yapımında da mühim projeler geliştirerek vatandaşların hizmetine sunan TOKİ, bu kapsamda 2002’den bugüne bin 389 okul, 269 hastane, 215 talebe yurdu, 22 üniversite binası, 997 spor salonu, 99 sıhhat ocağı, 2 bin 113 ticari birim, 19 stadyum, 912 cami olmak suretiyle 26 bin 134 toplumsal donatı inşa etti.

İnşaatı devam eden 64 bin konutun, bu yıl tamamlanması hedefleniyor

Dünyada yaşanmış olan Kovid-19 salgını ve ekonomik krizlere rağmen TOKİ tarafınca son 3 yılda nitelikli ve yatay mimariyi esas alan ortalama 213 bin konut, toplumsal donatılarıyla şehirlere kazandırıldı. Bu konutların yüzde 95’ini toplumsal konutlar oluşturuyor.

TOKİ, 775 şantiyede toplam 144 bin konut ile öteki donatıların inşaatına da devam ediyor.

50 milyar lira yatırımla inşaatı devam eden bu konutlardan 64 bin konut ile 3 bin 200 iş yeri, 15 hükümet konağı, 500 köy evi ve öteki toplumsal donatıları bu yıl tamamlamayı planlayan TOKİ, 220 değişik alanda yeni konut projelerinin ihalesini, 66 bin konutun da satış sözleşmesinin gerçekleştirilmesini de bu yıl yaparak, 200 sektörün üretimine, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak.

TOKİ, afet bölgelerinde yaraları sarıyor

Ülkede yaşanmış olan zelzele, sel ve yangınların yol açmış olduğu yaraların sarılması için TOKİ tarafınca yapımına başlanan ve kısa sürede büyük bir kısmı tamamlanarak teslim edilen konut projeleri ile vatandaşların barınma gereksinimleri da karşılandı.

Afet yaşanmış olan illerde afet konutlarının teslimleri ise planlandığı şekliyle etaplar halinde sürdürülüyor. Yıl sonuna kadar tüm afet konutlarının teslim edilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun, Rize, Sinop, Bartın, Antalya ve Muğla’da toplamda 40 bin konut ve köy evi, 1900 iş yeri, 2 bin 200 ahır ve toplumsal donatılar inşa edildi, bir kısmı da halen devam ediyor.

İstanbul’da kentsel dönüşüm emekleri

TOKİ tarafınca yurt genelinde kentsel dönüşüm emekleri da sürüyor. Bugüne dek 179 bin konutun dönüşümü sağlanırken, 45 ilde 108 proje yürütülüyor, ortalama 73 bin konutun plan, proje ve inşa süreci devam ediyor.

İstanbul’da ise kentsel dönüşüm projesi kapsamında 22 ilçede 35 projede toplam 27 bin konut ve ticari birimin üretilmesi noktasında mühim emek harcamalar yapılmış oldu. Bu kapsamda 12 bin 73 konut ve ticari ünitenin inşaatı ile ortalama 15 bin konut ve ticari ünitenin proje emekleri devam ediyor.

Vatandaşın toplumsal konut memnuniyeti

TOKİ tarafınca inşa edilen yeni toplumsal konutları gezen vatandaşlar, yeni konutlarına kavuşmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Gaziantep TOKİ konutlarından ev sahibi olan Zeynep Topal, “TOKİ’ye başvurduk, kurada bizlere de çıktı. Ev sahibi olduk, kira öder benzer biçimde ödeyeceğiz. Tanrı izin verirse dairemizi geldik, gördük. Oldukca güzel.” dedi.

Evin işçiliği ve mimarisini de fazlaca beğendiklerini dile getiren Topal, “Anlatılacak benzer biçimde değil, yaşayıp göreceğiz. Camimiz var, okulumuz var, bakkalımız var, ulaşımımız güzel, belediye otobüslerimiz çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza fazlaca teşekkür ediyoruz. Tanrı razı olsun. TOKİ başkanına, alın teri döken hepsinden Tanrı razı olsun, fazlaca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Burdur’da toplumsal konut sahibi Remzi Atıcı ise umduğundan daha güzel, ultra lüks bir evle karşılaştığını dile getirerek, “Yapandan da vesile olandan da Tanrı razı olsun. Ilk olarak Cumhurbaşkanımızdan Tanrı razı olsun. Kirada oturuyorduk, kira öder benzer biçimde şu anda ev sahibi olduk. İnşallah evi olmayanlara da Cenabı Tanrı aynı şekilde nasip eder.” ifadelerini kullandı.

Burdur TOKİ’den ev sahibi olan İsmail Duman da, “Konutlarımız fazlaca güzel. Dairelerimiz hakkaten fazlaca güzel, lüks yapılmış. Bir ev sahibi olmanın senelerdir hayalini kuruyorduk.” dedi.

Toki Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.