TRT’nin yiyecek yarışmasında köylüler birbirleriyle kıyasıya savaşım etti

Türkiye Radyo ve Tv Kurumu (TRT) bünyesinde meydana gelen Kürtçe yiyecek yarışmasında Bitlisliler kıyasıya savaşım etti.

TRT’nin “Aslı Sözü İnsan” sloganıyla yola çıkarak dış yapımlar bünyesinde meydana gelen çeşitli programları iç yapımlara alarak yeni formatıyla devam ediyor. TRT içyapımlar ekibinin Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Sarıkum köyünde çekimini yapmış olduğu “Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Ne pişiriyorlar, ne söylüyorlar)” adlı Kürtçe yiyecek yarışmasında köylüler kıyasıya savaşım etti. Yarışmada Bitlisli hanımefendiler birbirinden leziz bölgesel yemekler ile hünerlerini sergiledi. 4 kadının uzun uğraşlar sonucu hazırladığı içli köfteler jürilerin beğenisine sunuldu. Renkli görüntülerin oluştuğu yarışmaya katılan hanımefendiler birinci olmak için ter dökerken, köy halkı ise yarışmayı meraklı gözler ile izledi.

Unutulmaya yüz tutmuş köy ve lezzetleri tatlı bir rekabet ile gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını söyleyen Sunucu Lokman Dağ, “Daha ilkin dış yapım bünyesinde programımızı sunuyorduk, fakat TRT KURDİ’nin yönetiminin değişmesi ile birlikte programlar artık iç yapımlara alınmaya başladı ve artık içyapımlar ailesi ile programlarımıza devam ediyoruz. Şu an da Tatvan’dayız. Daha sonraki rotamız Muş ve Bitlis’in değişik köylerinde çekimler yapacağız. Yollara çıktıktan sonrasında fark ettim ki biz fazlaca büyük bir aileymişiz. Gittiğimiz her yerde artık aile olduk ve ilk olarak bizlere yüreklerini sonrasında kapılarını açtılar. Aslına bakarsak biz unutulmaya yüz tutmuş birçok köyümüzün, unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini bu program ile tatlı bir rekabet içinde mühim bir misyonu devam ettiriyoruz. Programımızın adı ‘Çı Dıpejın, Çı Dıbejın (Ne pişiriyorlar, ne söylüyorlar)’, bu uyanış ile yola çıktık ve kısa bir sürede TRT KURDİ’de izlenen bir program haline geldik. İç yapımlara geçerek daha da güçlendik. İkinci sezonun ilk ayağı Bitlis’te başladı. Tatvan’a bağlı Sarıkum’da çekimlerimizi sürdürüyoruz. Ömrümüz ve enerjimiz el verdikçe Anadolu’nun tüm köylerini gezerek oralarda unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatmaya çalışacağız” dedi.

TRT mensubu olarak seyirci tarafınca beğenilen programları en iyi şekilde hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getiren Yapımcı Yönetmen Sadık İkinci ise “Daha ilkin kurum dışı olarak yapılmakta, reytingi oldukça yüksek olan ve seyirci tarafınca beğeni ile takip edilen bir programdı. Sadece TRT’nin teknik altyapısı ve TRT mensubu ile yapılmasının programın standardını ve yapımını daha da kolaylaştıracağına inanarak TRT KURDİ kanal yönetimi kurum içinden yapılmasına karar verdi. Hepimiz de TRT mensubu olarak seyirci tarafınca beğenilen programı elimizden geldiğince en iyi şekilde hayata geçirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Yiyecek yarışmasına 4 elti olarak katıldıklarını söyleyen yarışmacı Gülsüm Taşkın da, “Biz 4 elti olarak TRT’nin yapmış olduğu bu programa yarışmacı olarak katıldık. Oldukça güzel, heyecanlı ve çekişmeli geçiyor. Oldukça eğlendik ve yiyecek olarak da içli köfte yapıyoruz. Köy halkı hep meraktan yarışmayı izlemeye geliyor. Hepimiz bu durumdan fazlaca hoşnut görünüyor. Doğal olarak ikimiz de köyümüzde ilk kere bu şekilde bir çekim yapıldığı için seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Yiyecek yarışmasına katılmak için müracaat yaptıklarını dile getiren yarışmacı Yazgı Taşkın, “TRT’de yiyecek programı vardı ve hep seyrediyorduk. Ikimiz de katılmak istedik ve müracaat yaptık. Bizi kırmayarak buraya kadar geldiler. 4 elti olarak katıldık ve güzel bir program oldu. İnşallah birinci ben olurum. Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar temenni ediyorum” diye konuştu. – BİTLİS

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Türkiye Bitlis Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.