Yıldırım: “Saldırıların aslolan amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı oluşturmak bulunduğunun bilincindeyiz”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, Ankara’da Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına meydana getirilen saldırıyı kınayarak, “Saldırıların aslolan amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı oluşturmak bulunduğunun bilincindeyiz” dedi.

Dün Ankara’da cemevlerine yönelik saldırılar yapılmış bir şahıs gözaltına alınmıştı. Bu saldırıların peşinden Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şube Başkanı Hidayet Yıldırım, basın açıklaması yapmış oldu. Yıldırım, bu saldırıların aslolan amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı oluşturmak bulunduğunun bilincinde olduklarını açıkladı. Hidayet Yıldırım yapmış olduğu konuşmada, “Ilk olarak şunu belirtelim ki; canlarımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza saldırınlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Bundan dolayı biz, baskıya zorbalığa ve her türlü sertlik politikalarına boğun eğmeyiz. Cenk çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız. Biz Aleviler, tarih süresince her türlü provokatör tertibinin karşısında saldırıya karşın 72 millete bir nazarla bakmaya devam ettik. Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Seyahat, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz” dedi.

“Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine haiz çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz”

Yıldırım, halkı cemevlerine haiz çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırdıklarını söyleyerek, “Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken oldukca iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan ikimiz de asla özgür olamayacağız. Bu yüzden dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle beraber omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz. Bu saldırıların aslolan amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı oluşturmak bulunduğunun bilincindeyiz. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine haiz çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz. Biz Aleviler dili, dini, inancı, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun her insanın eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz” diye konuştu.

“Meydana getirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz”

Meydana getirilen saldırıları şiddetle kınadıklarını belirten Yıldırım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Orada asla hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine istila etmek aslen Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin senelik komşuluğa saldırmaktır. Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların haricinde kimsenin karşısında olmadık. Aleviler zamanı süresince hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonrasında da bu şekilde olacaktır. Dün bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına meydana getirilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu. – SİVAS

Ankara Sivas Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.