Yılmaz: “Üstün dereceli denilen banka promosyon parası daha cebe girmeden pul oldu”

Eğitim Bir Sen Sivas 1 Nolu Şube Başkan Talibi Aydın Yılmaz, üstün dereceli denilen banka promosyon parasının daha cebe girmeden pul bulunduğunu söylemiş oldu.

“Enflasyon ve kur farkı göz ardı edilmiştir”

Yılmaz, enflasyon ve kur farkının göz ardı edildiğine değinerek, ” Bilinmiş olduğu suretiyle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin bankalar vasıtasıyla ödenmesinin mecburi hale getirilmesinden sonrasında ortaya çıkan promosyon ödemelerinin usul ve esaslarını belirlemek için 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi çıkarılmıştır. Genelgeye nazaran aylık ve ücretlerin hangi banka aracılığı ile ödeneceği, oluşturulacak üç kişilik bir komisyon tarafınca istekli bankalardan teklif alınmak suretiyle tespit edilecektir. Sivas Ulusal Eğitim Müdürlüğü de 25.06.2022 tarihinde meydana gelen ihaleyle 3 yıl için Yapı Kredi Bankası ile 14 bin TL maaş promosyonu anlaşması imzalamıştır. Anlaşmaya nazaran bu para tek seferde 25 Eylül 2022 tarihinde personelin hesabına yatırılacaktır. Bankalar promosyon tekliflerini personel sayısı, personelin maaş ve ücret tutarı ve benzeri değişkenleri göz önünde bulundurarak oluşturmaktadır. Malum olduğu suretiyle kamu görevlileri maaşlarını temmuz ayında zamlı almaktadır. Haziran ayında meydana getirilen promosyon sözleşmesi personelin zamsız maaşlarına nazaran yapılmış, enflasyon ve kur farkı göz ardı edilmiştir. Temmuz ayında kamu görevlileri enflasyon oranında yüzde 41.68 zam almış sadece bu durum maaş promosyonuna yansıtılmamıştır. Ek olarak sözleşme haziranda imzalanmış ödeme ise eylül ayına bırakılmıştır” dedi.

“14 bin TL, Eylüle bırakıldığı için yüzde 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye karşılık edecektir”

Sözleşme imzalandığında ödenmesi ihtiyaç duyulan 14 bin TL, eylüle bırakıldığı için yüzde 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye karşılık edeceğini belirten Yılmaz, “TÜİK tarafınca açıklanan verilere nazaran Haziran da yüzde 78.6, Temmuz da yüzde 79.6 oranında enflasyon gerçekleşmiştir. Ağustos ve Eylül’de de aynı oranın gerçekleşeceği düşünülürse personelin maaş promosyonundan yüzde 32’lik bir kaybı söz mevzusu olacaktır. Doğrusu sözleşme imzalandığında ödenmesi ihtiyaç duyulan 14 bin TL, Eylül’e bırakıldığı için yüzde 32’lik kayıpla 9 bin 520 TL’ye karşılık edecektir. Haziranda imzalanan sözleşmenin büyük bir kazanım olarak yansıtılması, üstün dereceli bir anlaşmaya imza atıldı şeklinde duyurmakta adeta yarışılması, hatta komisyonda kimlerin bulunduğunu dile getirerek hiç kimseye bu başarının(!) hiç kimseye kaptırılmamaya çalışılması, bunun bir tek bir reklam aracı olarak görülmesi, gereksiz bir kısır çekişmeye dönüşmesi hesaptaki hatanın göz ardı edilmesine niçin olmuştur. Daha ihale süreci başlamadan bu ihalenin temmuz zammından sonrasında yapılması ve bir sonraki maaşta tek seferde ödenmesi icap ettiğini defaatle dile getirdik” diye konuştu.

“Yetkili dostlar tekrardan bir hesap yapmayacaklar mıdır?”

Aydın Yılmaz konuşmalarına şu şekilde devam etti, ” Sendikalar emekçinin ve halkın hak ve menfaatini korumak ve geliştirmekle yükümlü sivil cemiyet kuruluşlarıdır. Hesabı doğru yapamayanlar, öngörülü bir yaklaşım seçimi oluşturamayanlar emekçinin ve halkın hak ve menfaatini iyi mi koruyacaklardır? Her gün yeni bir üstün dereceli promosyon anlaşması (mesela Gaziantep Üniversitesi 35 bin TL, Edirne Keşan İlçe MEM 25 bin 250 TL’ ye imza atmıştır.) haberleri gündeme gelirken yetkili dostlar tekrardan bir hesap yapmayacaklar mıdır? Bu sözleşmeye imza atan komisyon üyeleri promosyon sözleşmesinin enflasyon oranında güncellenmesi için ilgili banka ile yine masaya oturmalı, negatif bir tutum karşısında sözleşmeyi tek taraflı feshetme yetkisini kullanmalıdır. Yapılacak yeni sözleşme ise tüm bu hesaplar üstünden 2 yıl olarak yapılmalı, ekonomik dar boğazdaki emekçilerin azca da olsa nefes almalarına katkı sağlanmalıdır” şeklinde konuştu. – SİVAS

Sivas Banka Siyaset Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.