Yunanistan’ın cami skandalı ortaya çıktı! Biz yapsak kıyameti koparırlar

Dışişleri Bakanlığı’nın tepki gösterdiği Atina Camii’deki Yunanistan’ın yönetim skandalının bilgileri ortaya çıkıyor. Avrupa’nın cami olmayan tek başkenti Atina’da meydana getirilen kubbesiz ve minaresiz camisinin yönetimi de skandal. Bakan Çavuşoğlu “Biz yapsak kıyameti koparırlar” demişti.

Abone ol

Avrupa’nın cami olmayan tek başkenti olması sebebiyle eleştirilen Atina’da, tüm zorlama ve engellere karşın 2020 senesinde oluşturulan caminin yönetimine atanan adlar dikkat çekti.

Türkiye’nin büyük ısrarıyla 2006 senesinde yapımına başlanan cami 14 yılda tamamlanabildi. Atina’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ilişik atıl bir yerleşkede inşa edilen Atina Camii, 2 Kasım 2020 zamanı itibariyle hizmet vermeye başladı.

Kubbe ve minare yok
Sadece caminin açılışı da türlü problemler çıkartılarak onlarca defa ertelendi. Ortalama 900 bin avroluk maliyetle inşa edilen Atina Camii, 850 metrekare büyüklüğünde, 350 şahıs kapasiteye haiz. Ek olarak caminin kubbesiz ve minaresiz olması da eleştiri mevzusu oldu.

Skandal vazife dağılımı
Hepsi yetmezmiş şeklinde bir de caminin yönetim kurulunda daha ilkin eşi benzerine rastlanmamış bir vazife dağılımı yapılmış oldu. Atina yönetimi, Müslümanların ibadethanesi olan caminin 9 kişilik yönetim kuruluna 5 Ortodoks atadı.

Yargıtay üyesini atadılar
Yönetim kurulunun başkanlığını, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreterliği’nde Daire Başkanı olan Konstantinos Pittadakis yürütüyor. Başkan yardımcılığını ise Atina Belediyesi Yönetim Kurulu Başkanı Nikolaos Karanikolas yapıyor. Maliye Bakanlığı Daire Başkanı Vasiliki Skliri, Atina Belediyesi meclis üyesi Eleftherios Skiadas ve Yargıtay mensubu Stefanos Vazakas ise üyelik görevlerinde.

Bir tane Türk yok
9 kişilik kurulda geri kalan 4 üye ise Atina’daki Attiki bölgesinde ikamet eden Müslüman cemaatlerden temsilciler oldu. Çoğunlukla Müslüman Türklerin yaşamış olduğu bölgede olmasına karşın caminin yönetiminde bir tane bile Türk bulunmaması dikkat çekti. Yönetim kurulundaki 4 Müslüman üye, Ehab El Sayed, Khalid Badr, Mohammad Aslam ve Ashir Haider Syed oldu.

İmam Fas kökenli Yunan vatandaşı
Kubbe ve minaresi olmadığı için Müslüman halkın oldukça tepki gösterdiği caminin imamı ise Yunanistan vatandaşı olan Fas kökenli Muhammed Zaki. Ayrıca Yunanistan yönetiminin, birkaç hafta ilkin camiden oldukça fazla ses çıkıyor diye sesi azalttıkları da açıklandı.

Biz yapsak kıyamet kopar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina Camii’ne yönelik şunları söylemiş oldu: “Türkiye, bunların yaptığının binde birini hiçbir azınlığa yapmadı. Tanrı korusun yapsak kıyamet kopartırlar. Türk adını bile kullanamıyorlar İnsan Hakları Mahkemesi’nin üç tane sonucuna karşın. 15 yıl ilkin İnsan Hakları Mahkemesi bu sonucu aldı. Atina, camisi olmayan tek başkent olarak eleştirilir. Şimdi düşünün, Rum Ortodoks Kilisesi. Bunların üyeleri, öteki vakıflar var. Museviler var, Süryaniler var. Bulgarlar var. Düşünün, bunların yarısını Müslüman yapıyoruz biz. Dünyada kıyamet kopmaz mı? Fakat Yunanistan yapınca oluyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.