Yunanlıların batırmaya çalmış olduğu tekneye Türk askerinin verdiği destek göğüs kabarttı: Yolunuza devam edin

İstanbul‘da süregelen Bodrum’da son gören 51. Deniz kuvvetleri kupası internasyonal açık deniz yat yarışındaki tekneleri rahatsız etme eden Yunan askerleri yarış teknesini batırmak için onlarca kere teknenin üstüne sahil güvenlik botunu sürerek 9 mürettebatın yaşamını tehlikeye attı. Yunan askerlerinin tacizi üstüne, Türk sahil güvenlik ekipleri, Yunan Sahil Güvenlik botunu kovalamaya başladı.

İstanbul‘dan yola çıkan yelkenli tekneler yarışların son etabında Bodrum açıklarında Yunan askerleri tarafınca rahatsız etme etmeye başladı. Bilhassa Bayrak kırmızısı olan “Good Day sunshine” isminde yelkenli tekneyi gözüne kestiren Yunan Sahil Güvenlik ekibi tekneyi rahatsız etme etmeye başladı. Birkaç kaç kere batırmaya çalmış olduğu yarış teknesinin imdadına Türk Sahil Güvenlik ekibi yetişti. Yelkenliyi batırmak için ardı ardında önünden geçerek dalga yapmış oldu. Tekneyi alabora etmek için onlarca kere tacizde bulunan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri “Burası Yunan Kara suları çıkın denizimizden” diyerek telsizden anons geçti. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri Türk sahil güvenlik ekiplerini görünce kaçmaya başladı. Türk Sahil Güvenlik ekipleri telsizden anons geçerek, “Dümeninizi kırmayın, rotanızı değiştirmeyin, yarışı bırakmayın tam yol ileri diyerek” yarışa katılan tekneleri uyardı. Bunun üstüne rahatsız etme edilen yelkenli tekne kaptanı Murat Tan meydana getirilen tüm tacizlere karşın dümenini kırmayarak yoluna devam etti.

Yunanlıların batırmaya çalıştığı tekneye Türk askerinin verdiği destek göğüs kabarttı: Yolunuza devam edin

Yelken antrenörü Murat Tan, Yunan Sahil Güvenlik ekibinin onlarca kere tacizine maruz kaldıklarını ifade ederek “51’inci Deniz Kuvvetleri Kupası Internasyonal Açık Deniz Yat Yarışı oldukça mühim ve en prestijli en uzun yarış. Yarış esnasında 30 tekne oluyoruz. Her yıl belli bir mesafe geçip buraya ulaşıyoruz. Yarışlar İstanbul’dan start aldı ve biz yol süresince sorunlarla karşılaştık. En büyük sorunumuzu da Bodrum açıklarında yaşadık. Yunan Sahil Güvenliği tacizde bulunmuş oldu. Sahil Güvenlik botlarımız onların bizlere yaklaştığını görmüş olduğu an süratli bir halde yardımımıza geldiler. Biz yelkenli tekneyiz, yarış için denizdeyiz. Öğrencilerimiz var teknede, yelken okulu olduğumuz için onlarda bizimle yarıştı. Ilkin geldi önümüzden döndü ve ondan sonra dalga yapmış oldu. Tekneyi batırmaya yönelik bir hareket izlediler. Niçin bulunduğunu bilmiyoruz fakat Deniz Kuvvetleri Kupası yarışları bulunduğunu biliyorlar” dedi.

Yunanlıların batırmaya çalıştığı tekneye Türk askerinin verdiği destek göğüs kabarttı: Yolunuza devam edin

Murat Tan, “Bizim teknemiz tek bayrak kırmızısı tekne kim bilir onu görerek geldiler. 30 dakika süresince sıkıntılı bir süreç geçirdik. Dümenimiz arızalı, acil durum dümeniyle savaşım ediyoruz. Ekip rüzgardan dolayı tutunmaktan zorlanıyor. Dalga oluşturuyorlar, riskli ortam yapıyorlar ve ayrıca motorumuz çalışmıyor yalnız yelkenimiz var. Sahil Güvenlik geldi komutan telsizden anons geçti, yarışan tekne sakın rotanı değişiklik yapma. Ikimiz de telsizden rotamızı değiştirmeyeceğiz dedik. Haçlı ordusu gelse rotamızı bu saatten sonrasında değiştirmeyiz. Teknede 9 kişiydik bizin için oldukça heyecanlı ve korkutucuydu. Yaptıkları dalgadan dolayı birazcık su aldık. Bizlerden birazcık uzaklaştı fakat bizim Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimiz peşini bırakmadı” diye konuştu.

Yunanlıların batırmaya çalıştığı tekneye Türk askerinin verdiği destek göğüs kabarttı: Yolunuza devam edin

Oğuzhan Uçoğlu, “Korku dolu bir 30 dakika yaşadık. Bu kadar ciddi bir şey daha ilkin yaşamadık. Batırmaya çalıştılar, hakkaten ürkütücüydü. Türk Sahil Güvenlik ekibinin rotanızı değiştirmeyi diyince biz rotamızda kaldık” diye konuştu. İsmail Kaan Bozkurt, “Yunan tacizine maruz kalmak beni oldukça korkuttu. Oldukça süratli ve süratli şekilde üzerimize tehlikeli hamleler yaptılar” şeklinde konuştu. Öte taraftan, cep telefonuyla çekilen görüntülerde Yunan Sahil Güvenliğin yapmış olduğu tacizi gözler önüne serdi.

Yunanlıların batırmaya çalıştığı tekneye Türk askerinin verdiği destek göğüs kabarttı: Yolunuza devam edin

İstanbul 3. Sayfa Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.